ПРОФЕСИОНАЛНА ОРИЈЕНТАЦИЈА

03/25/2017

Пројекат „Професионална оријентација у Србији“ спроводи Немачка организација за међународну сарадњу ГИЗ у партнерству са Министарством просвете и са Министарством омладине и спорта Републике Србије.
Циљ пројекта је успостављање одрживог и функционалног система професионалне оријентације у свим основним школама у Србији, у периоду од 2011. до 2015. године.
Пројекат „Професионална оријентација у Србији“ уводи јединствен петофазни модел који уз добро планирање и поделу послова унутар школских тимова омогућује интензивно бављење питањима професионалне оријентације на завршетку основног школовања.
У овом процесу ученик пре свега упознаје себе, своје таленте, особине, вредности и интересовања. Потом упознаје могућности околине – сазнаје каква све занимања постоје, која су занимања тражена, упоређује их са својим жељама и склоностима. Затим истражује какве су образовне могућности – школе, факултети и неформални образовни курсеви потребни да би се неко успешно бавио жељеним занимањем.
После овог процеса истраживања, упознавања себе и околине, ученик је спреман да донесе одлуку о каријери и креира свој акциони план како ће одлуку спровести у дело.